Programa „Augame per teatrą“

2023-2024 metais Vilniaus Valdorfo Žalioji mokykla dalyvauja „Erasmus+“ bendrojo ugdymo programoje „Augame per teatrą“. Tai mokinių mainų programa, kurioje dalyvauja aštuntos (Saulės) ir dešimtos (Miško) klasės mokiniai.

Pirma programos dalis – aštuntokų kelionė į Estiją

Aštuoniolika aštuntos klasės mokinių ir mokytojos Lolita Kučinskienė, Daiva Survilė ir Karen Vanhercke 2023 m. spalio 1-6 dienomis šios programos pagrindu svečiavosi Estijoje, Parnu Valdorfo mokykloje. Pasak anglų kalbos mokytojos Lolitos, aštuntokams viešnagė Parnu Valdorfo mokykloje buvo puiki proga megzti ryšius, pažinti naujus žmones naujoje aplinkoje. Susidurti su iššūkiais ir juos įveikti. Ugdyti toleranciją. Ir, žinoma, nuolat kalbėtis angliškai! Vieni pagilino anglų kalbos žinias, kiti įveikė baimę kalbėti, dar kiti patyrė, kad ir jų bendraamžiai iš kitų mokyklų kartais drovisi vartoti anglų kalbą ir galėjo juos padrąsinti. Žinoma, šis mainų projektas buvo naudingas ir kitu požiūriu, juk programa „Augame per teatrą“ skirta mokytis spręsti konfliktus suvaidinant situaciją lyg teatre ir siūlant sprendimus
iš žiūrovo pozicijos. Šis metodas ugdo empatiją, kritinį mąstymą ir toleranciją.

Anglų kalbos mokytoja Karen Parnu mokyklos mokytojams taip pat pristatė vizualinio mąstymo metodą, pasakojo, kaip jį taikyti mokant užsienio kalbų, kuo jis siejasi su forumo teatro metodu.
Etikos mokytoja Daiva vedė daug socialinių žaidimų.

Laisvu laiku aštuntos klasės mokiniai lankėsi Taline, dalyvavo apžvalginiame ture po Parnu, lankėsi miesto teatre, daug žaidė ir bendravo. Svečiai iš Lietuvos gyveno Parnu Valdorfo aštuntokų šeimose, tai buvo ne tik įdomi patirtis, bet ir nemažas iššūkis – daug kas pasiilgo ramių valandų savo namuose, pažįstamos aplinkos, maisto, įprastos rutinos, buvo nelengva visą laiką bendrauti užsienio kalba, taikytis prie esamų sąlygų. Tačiau dauguma įvertino šią naują patirtį kaip didelę ir neįkainuojamą vertybę. Vieni įgijo daugiau pasitikėjimo ir drąsos, kiti suvokė savo ribas, bendravimo ar bendradarbiavimo įgūdžių svarbą.

Antra programos dalis – dešimtokų kelionė į Ispaniją

Lapkričio 26 d. – gruodžio 1 d. dešimtos (Miško) klasės mokiniai kartu su anglų kalbos mokytojomis Lolita Kučinskiene ir Karen Vanhercke viešėjo Ispanijoje, Valensijoje, „Les Carolines“ mokykloje. Per keturių dienų viešnagę kartu su ispanų bendraamžiais jie pastatė miuziklo, pavadinimu „Singing as not to forget“, choreografinę dalį pagal Jorge Drexler dainą „Silencio“ ir visi kartu atliko sukurtą šokį.

Dešimtokai labai džiaugėsi šia patirtimi, susitikimais su naujais žmonėmis, pažintimi su kita kultūra ir tradicijomis. Jiems teko daug bendrauti angliškai ir ispaniškai, tai padėjo stiprinti pasitikėjimą savimi ir išdrįsti kalbėti abiem užsienio kalbomis, kurių mokosi mokykloje.

Remiantis pačių vaikų žodžiais, „Les Carolines“ mokykla jiems pasirodė graži, spalvinga ir moderni, didelį įspūdį paliko Ispanijos kultūra, Valensijos architektūra, draugiški žmonės, taip pat aplankytas Apšvietos ir modernumo muziejus. Žinoma, kilo ir iššūkių, dalis vaikų minėjo, kad iš pradžių jautėsi nedrąsiai gyvendami ispanų šeimose, nors ir buvo priimti labai šiltai. Vis dėlto beveik visi sakė labai laukiantys kitų panašių patirčių ir susitikimų su bendraamžiais iš užsienio.